تاريخ : | 2:39 | نویسنده : احسان محمدی
استيون هاوكينگ
( Stephen Hawking )


متولد 8 ژانويه 1942
او از هر گونه تحرك عاجز است. نه مي تواند بنشيند نه برخيزد. نه راه برود. حتي قادر نيست دست و پايش را تكان بدهد يا بدنش را خم و راست كند. از همه بدتر توانايي سخن گفتن را نيز ندازد. زيرا عضلات صوتي او كه عامل اصلي تشكيل و ابراز كلمات اند مثل 99 درصد بقيه عضلات حركتي بدنش در يك حالت فلج كامل قرار دارند. مشتي پوست و استخوان است روي يك صندلي چرخدار كه فقط قلبش و ريه هايش و دستگاه هاي حياتي بدنش كار مي كنند و بخصوص مغزش فعال است. يك مغز خارق العلده كه دمي از جستجو و پژوهش و رهگشايي بسوي معماها و نا شناخته ها باز نمي ماند.

اين اعجوبه مفلوج استيفن هاوكينگ پرآوازه ترين دانشمند دهه آخر قرن بيستم است كه اكنون در دانشگاه معروف كمبريج همان كرسي استادي را در اختيار داردكه بيش از دو قرن پيش زماني به اسحق نيوتن كاشف قانون جاذبه تعلق داشت.همچنين وي را انيشتين دوم لقب داده اند زيرا مي كوشد تئوري معروف نسبيت را تكامل بخشد و از تلفيق آن با تئوري هاي كوانتومي فرمول واحد جديدي ارائه دهد كه توجيه كننده تمامي تحولات جهان هستي از ذرات ريز اتمي تا كهكشان هاي عظيم باشد.
اينشتين معتقد بود كه چنين فرمول يا قانون واحدي مي بايست وجود داشته باشد و سالهاي آخر عمرش را در جستجوي آن سپري كرد اما توفيقي نيافت.
استيفن هاوكينگ شهرت و اعتبار علمي خود را مديون محاسبات رياضي پيچيده و بسيار دقيقي است كه در مورد چگونگي پيدايش و تحول سياهچاله هاي آسماني يا حفره هاي سياه انجام داده است.اين اجرام فوق العاده متراكم كه به علت قدرت جاذبه بسيار قوي حتي نور امكان جدايي از سطح آن ها را نداردوجودشان بر اساس تئوري نسبيت انيشتين پيش بيني شده بود و به همين جهت هم سياهچاله ناميده شدند.رديابي و رويت آنها بوسيله قويترين تلسكوپ ها يا هر وسيله ديگر تا كنون ممكن نبوده است. با وجود اين استيفن هاوكينگ با قدرت انديشه و محاسبات رياضي چون و چرا ناپذيرش- نه فقط وجود سياهچاله ها را به اثبات رسانده و چگونگي شكل گيري و تحول آن ها را نشان داده بلكه به نتايج جالبي در رابطه اين اجرام با كيفيت وقوع انفجار بزرگ Big Bang در آغاز پيدايش كيهان دست يافته است كه در دانش فيزيك اختري و كيهان شناسي اهميت بسزايي دارد و به عقيده صاحبنظران بناي اين علوم را در قرن آينده تشكيل خواهد داد.

كتاب جديد هاوكينگ در اين زمينه كه بعنوان سياهچاله ها و جهان هاي نوزاد انتشار يافت در محافل علمي جهان مثل يك بمب صدا كرد و شگفتي فراوان برانگيخت. اما قبل از اشاره خلاصه اي مي آوريم از زندگي نويسنده اش كه براستي از كتاب او شگفتي بر انگيز تر است .

استيفن هاوكينگ در 8 ژانويه 1942 در شهر دانشگاهي آكسفورد زاده شد و دوران كودكي و تحصيلات اوليه اش را در همان شهر گذرانيد. از همان زمان به علوم رياضيات علاقه داشت و آرزوي دانشمند شدن را در سر مي پروراند اما در مدرسه يك شاگرد خودسر و بخصوص بد خط شناخته مي شد و هرگز خود را در محدوده كتاب هاي درسي مقيد نمي كرد بلكه چون با مطالعات آزاد سطح معلواتش از كلاس بالاتر بود هميشه سعي داشت در كتاب هاي درسي اشتباهاتي را گير بياورد و با معلمان به جر و بحث و چون و چرا بپر دازد !
به سخن استيفن هاوكينگ : ( در آنسوي هر سياهچاله سپيد چشمه اي وجود دارد )ادامه مطلب
تاريخ : | 20:39 | نویسنده : احسان محمدی

  دکتر محمد مهدی شیخ جباری لیسانس فیزیک را از دانشگاه شریف گرفت . فوق لیسانس را جهش کرده و دکتری خود را در کمتر از 3 سال از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرد که یکی از کارهای دوره دکتری وی از مهمترین مقالات ایشان می باشد. شیخ جباری دهها مقاله با ارجاعات بالای 100 دارد که در مقیاس

دانشمندان جمهوری اسلامی تقریبا بی نظیر است. شیخ جباری بعد از اتمام دکتری در دانشگاه صنعتی شریف به مدت دو سال محقق پسا دکتری در مرکز بین المللی فیزیک نظری عبد السلام در تریست ایتالیا بود و بعد از آن چند سالی در دانشگاه استنفورد محقق بوده است . وی بعد از بازگشت به ایران در سن حدود 30 سالگی به عنوان پروفسور فیزیک در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران مشغول به تحقق گردیده است.

 ادامه مطلب
تاريخ : | 13:16 | نویسنده : رضا کشتکار زیارانی

*  کشف فيثاغورث کاملاً مستند است. وي با اطمينان از اينکه اعداد بر جهان حکومت مي‌کنند، به تحقيق درمورد رابطه ميان طول تارها در آلات موسيقي پرداخت که ترکيبات هماهنگي از اصوات توليد مي‌کنند. اين کشفيات او شايد نخستين بيان رياضي يک قانون فيزيکي باشد و بتواند نخستين گام در پيدايش فيزيک نظري باشد.

* يکي ديگر از افرادي که در پيدايش فيزيک سهم داشته است، ارسطو مي‌باشد. هر چند ارسطو در تمام مباحث کارهاي بزرگي انجام داده است که انديشه انساني را مدت 2000 سال پس از مرگ خود تحت تأثير قرار داده ، اما مهمترين سهم او در فيزيک نام گذاري اين علم مي‌باشد که از کلمه‌اي يوناني به نام طبيعت اقتباس شده است.

* ارشميدس دانشمند نامدار ديگري است که حدود يک قرن بعد از ارسطو زندگي مي‌کرد. وي دانشمند علم مکانيک بوده که قوانين اهرمها را بيان نموده و مسأله يافتن مرکز ثقل هر جسم معين را مورد بحث قرار داد. مهمترين کشف ارشميدس قانون او درمورد اجسام غوطه ور در يک مايع مي‌باشد  ( ادامه داره بخونید)

ادامه مطلب
تاريخ : | 9:52 | نویسنده : احسان محمدی

دكتر علي يزداني، استاد فيزيك دانشگاه پرينستون آمريكا به عنوان يكي از 10 نابغه برتر در هفتمين فهرست سالانه دانشمندان جوان مجله معروف علمي «پاپيولار ساينس» معرفي شد. 

 1۰ استاد برگزيده معرفي شده در اين فهرست موسوم به «بريالنت 10»، با هوشترين پژوهشگران سال 2008 خوانده شده‌اند كه به پيشرفت‌هاي قابل توجهي براي آينده دست يافته‌اند.

اين فهرست 10 نفره شامل محققان و نخبگان جواني است كه در حوزه‌هاي ابتكاري مشغول به فعاليت هستند و با اين حال معمولا از چشم عموم پنهان مانده‌اند.

نوابغ فهرست «بريالنت 10» بر اساس پيشنهاد‌هاي ارايه شده از سوي سازمان‌هاي گوناگون، روساي دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمي معرفي مي‌شود.

مارك جانوت ــ سردبير پاپيولار ساينس ــ در اين زمينه گفت: مجله ما از اين دانشمندان جوان كه جهان را با يك نگاه ابتدايي و پيوسته كشف كرده‌اند، قدرداني مي‌كند.

كارهاي استاد يزداني كه در اين مجله با عنوان «روياي اتمي» از آن ياد شده مربوط به استفاده از يك ميكروسكوپ تونلي به اندازه يك ميز تحرير براي مطالعه روي ابررساناهاي پر حرارت است.

اين وسيله مي‌تواند يك نمونه را درست در دماي بالاي صفر مطلق سرد كند، آن داخل يك خلاء نزديك به خلاء كامل سفت كرده و ضعيف‌ترين صدا را مسدود كند.

اين مجله مي‌افزايد: استاد يزداني با اين سيستم مي‌تواند به طور مداوم اتم‌هاي منفرد را در يك لحظه به مدت چندين ماه رديابي كند.

به نوشته مجله پاپيولار ساينس، ذكاوت و خلاقيت يزداني در زمينه علم از زمان نوجواني و وقتي وي در ايران بود، آغاز شد.

او در اين زمان توانست به همشاگرديهاي خود در كلاس نشان دهد كه چطور يك دستگاه تلويزيون را مي‌توان تعمير كرد.

وي پس از سفر به آمريكا، در رشته مكانيك كوانتوم در دانشگاه كاليفرنيا در بركلي مشغول به تحصيل شد و در سال 1995 دكتراي خود را از دانشگاه استانفورد گرفت.

او تحقيقات پس از دكتري را در مركز تحقيقات آلمادن در شركت IBM پي گرفت.

يزداني از سال 1997 تا 2005 در دانشگاه ايلينيويز در رشته فيزيك تدريس كرد و از سال 2005 به عنوان استاد فيزيك در دانشگاه پرينستون فعاليت دارد.

گزارش دستاوردهاي دكتر يزداني در زمينه ساخت ابررساناهاي پر حرارت كه اخيرا صورت گرفته در مجله‌هاي ساينس و نيچر منتشر شده است.

وي دو سال با يك گروه تحقيقاتي از پرينستون روي اين پروژه كار كرده است.

به گزارش ايسنا، دو سال پيش نيز دكتر مريم ميرزاخاني، استاد جوان ايراني دانشگاه پرينستون كه از دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتي شريف و دانش‌پژوهان افتخارآفرين تيم المپياد فيزيك ايران بود از سوي اين مجله به عنوان يكي از 10 چهره علمي برتر سال معرفي شده بود.تاريخ : | 9:45 | نویسنده : رضا کشتکار زیارانی
متولد 8 ژانويه 1942
او از هر گونه تحرك عاجز است. نه مي تواند بنشيند نه برخيزد. نه راه برود. حتي قادر نيست دست و پايش را تكان بدهد يا بدنش را خم و راست كند. از همه بدتر توانايي سخن گفتن را نيز ندارد. زيرا عضلات صوتي او كه عامل اصلي تشكيل و ابراز كلمات اند مثل 99 درصد بقيه عضلات حركتي بدنش در يك حالت فلج كامل قرار دارند. مشتي پوست و استخوان است روي يك صندلي چرخدار كه فقط قلبش و ريه هايش و دستگاه هاي حياتي بدنش كار مي كنند و بخصوص مغزش فعال است. يك مغز خارق العلده كه دمي از جستجو و پژوهش و رهگشايي بسوي معماها و نا شناخته ها باز نمي ماند.

اما اين موجود اين آدم معلول و نحيف و عاجز از تحرك و تكلم يك سرمشق است . . . .

براي آن ها كه با اميد و استقامت و تلاش بيگانه اند . . .

براي آن ها كه تواناييهاي انسان و ارزش انديشه سالم و سازنده را دست كم مي گيرند . . .

براي بدبين ها و منفي باف ها كه در افق ديد خود جهان را به گونه سياهچاله اي مخوف و ظلماني مي بينند . . . .

به سخن استيفن هاوكينگ : ( در آنسوي هر سياهچاله سپيد چشمه اي وجود دارد )ادامه مطلب
تاريخ : | 13:57 | نویسنده : رضا کشتکار زیارانی
اکنون بیاد سخن دانشمند مقتول، جناب آنتوان لاوازیه فرانسوی می افتم - که باید وی را " پدر شیمی نوین" نامید

او را در"انقلاب فرانسه" کشتند و بنظر من(=اینشتین) همیشه انقلاب های بشری ، ناشی ازهرج و مرج طلبی بوده وعواقب شومی درپی دارند؛ که یکیاز آنها کشتن مردان بزرگ و بی گناه است؛ و لاوازیه  بیچاره(نیز) یکی از آن مردان بود!وی(لاوازیه) قانون نسبیت را با "اصل بقاء ودوام ماده درطبیعت"تا اندازه ای پایه ریزی کرد و در سال 1789 ( سال شروع انقلاب فرانسه ) اعلام نمود که:(( ما باید بعنوان اصلی یقینی، این را بپذیریم که نه انسان ونه طبیعتِ بی شعورچیزی را نمی آفرینند و بر آن (طبیعت)چیزی نمی افزایند.آن خداوندی که همۀ این جهان از او است،مقدار معینی ماده آفریده است و ماده نمیـتواند بی نهایت باشد،چون محدود( به حدود ریاضی) است. و ما درمشاهدات و آزمایـشات خود، مکرردیده ایم که: میزان ومقدار ماده ، قبل وبعد از واکنش های شیمیائی، همواره یکی است و تنها اتفاقیکه در واکـنش ها رخ می دهد تغییر و تبدیل ظاهری و ترکیبی محض می باشد؛ که ماده را از حالتی به حالت دیگر درآورده است. ومن(=لاوازیه) پس از 46 سال زندگی، این حقیقت رااعلان می دارم که: تنها شریعـت آسـمـانی که در روی کره یزمین، حرف من را پذیرا ست و آنرا میفهمد،" دین اسلام " و"مذهب شیعه"است؛ که تمامی گفتارهای(=احادیث)این مذهب- که نزدیک به یک قرن پیش،"مجلسی شیعه" آنها را در کتابی غول پیکر

بقیه در ادامه مطلب...ادامه مطلب
تاريخ : | 10:16 | نویسنده : رضا کشتکار زیارانی

( اینشتین پس از نقل قول از فلمینگ، پیراموناشتباه جناب لاوازیه در اظهار صریح گرایش خود

به مکتب اسلام و تشیع، و در نتیجه بر باد دادنسر خود توسط تیغـه ی گیوتین انقلابیون وحشی

فرانسه - به جرم درباری بودن و خیانت به میهنو مذهب-اکنون خطاب به آیت الله بروجردی اینگونه

مینویسد؛ غافل از سرنوشتی که در انتظار خود اوو فلمینگ و نیلز بوهر و...در کمین نشسته است:)

جناب " بروجردی بزرگ " ؛ به یاد دارید که در نامۀ"ایکس40"(آخرین نامۀ تحقیقی که پس ازآن اسلام

و تشیع را پذیرفته) از شما تقاضا نمودم که (اجازهبدهید:)مــــن (=اینشتین) " شیعه " شدن خود را

به دنیا اعلام کنم!ولی شما در جواب نامه، من را نهی نموده و گفتید:

"شیعه، به دستور (امام) صادق(ع) عمل میکند؛ که ما را به مخفی ساختن عقاید ، بهنگام ترس از خطر،

دستور داده است(= تقِیَّه کردن)(*1*)؛اگر تو (اینشتین) امروز این عقیده را اظهار کنی،

جان خود را به خطر می افکنی و دیگر نخواهیتوانست به وعده ای که به من (= بروجردی)

داده ای (یعنی نوشتن کتابی در دفاع علمیاز مبانی مذهب شیعه و کتب حدیث آن) وفا

بنمایی ؛ و مذهب شیعــــه نیز از یاری تو (=اینشتین) محروم خواهد ماند

بقیه و لینک منبع در ادامه مطلب ادامه مطلب
تاريخ : | 12:11 | نویسنده : رضا کشتکار زیارانی

پدر علم فيزيك ايران
به مناسبت 12 شهريور، روز درگذشت استاد حسابي

نويسنده: آفرين فخري عليايي

استاد حسابي سال 1281 در تهران و در يك خانواده تفرشي متولد شد. در آن زمان به ذهن هيچ كس خطور نمي كرد كه سال ها بعد او پايه گذار دانشگاه تهران، اولين محل تحصيل علوم جديد در ايران شود و جامعه مهندسي و علوم پيشرفته ايران را مديون عزم و اراده خود كند.
    هيچ كس به اندازه او در بنيانگذار سازمان ها و نهادهاي علمي و صنعتي كشور پيشرو نبوده. در چهارسالگي به همراه خانواده به بغداد رفت و پس از دو سال به دمشق و پس از يك سال به بيروت عزيمت كرد و در مدرسه فرانسوي بيروت به تحصيل پرداخت. دكتر حسابي براي ادامه تحصيلات به مدرسه آمريكايي بيروت رفت و در 17 سالگي از دانشگاه آمريكايي بيروت ليسانس ادبيات گرفت.
    سپس در دانشكده فرانسوي بيروت مهندس راه و ساختمان شد. بعد از بازگشت از دانشگاه آمريكايي بيروت به تحصيل اختر شناسي، رياضي، تاريخ و زيست شناسي پرداخت و بعد از چندي راهي فرانسه شد و در آنجا مهندسي برق و مهندسي معدن خواند. به علت علاقه شديدي كه به فيزيك پيدا كرد و استعدادي كه از خود نشان داد با رفتن او به دانشگاه “سوربن” و گذراندن دوره دكتراي فيزيك موافقت شد.
    دكتراي فيزيك را با درجه ممتازي گذراند و عازم آمريكا شد.
    پس از حدود دو سال تحقيق در دانشگاه شيكاگو و چند سال تدريس در دانشگاه “پرينسون” با دلي آكنده از عشق به وطن و هموطنان خود به ايران بازگشت و اولين مدرسه مهندسي راه را تاسيس كرد.
    به دليل ازياد دانشجو، دكتر حسابي تصميم گرفت محل بزرگتر و آموزش وسيعتري را پايه ريزي كند.
    به همين دليل بعد از گفتگويي سخت با وزير آموزش موفق شد رضايت او را براي تاسيس دارالمعلمين عالي جلب كند و بعد از تاسيس آن محل با همكاري دانش آموزان آن اولين راديوي ترانزيستوري در ايران را بسازد و روح خودباوري را در بين آن جوانان تقويت كند.
    دكتر حسابي توانست رشته فيزيك ايران را به موفقيت امروز برساند كه هزاران نفر فارغ التحصيل دارد.
    استاد فقيد از جمله پايه گذاران دانشگاه تهران بود و دانشكده فني و دانشكده علوم دانشگاه تهران را تاسيس كرد. اولين رصدخانه تعقيب ماهواره ها در شيراز، پايه گذاري موسسه ژئوفيزيك و مركز اتمي دانشگاه تهران و تدوين قانون استانداردها گوشه ديگري از خدمات ارزنده استاد حسابي است.
    استاد حسابي با وجودي كه عضويت انجمن فيزيك اروپا، انجمن فيزيك آمريكا، انجمن فيزيك فرانسه، آكادمي علوم نيويورك و بسياري انجمن هاي معتبر جهاني را داشت و به عنوان يك نظريه پرداز فيزيك در بالاترين سطح علمي جهان مطرح بود، تدريس در ايران و انتقال دانسته هاي خود به دانشجويان را بر هركاري ترجيح مي داد و هرگز پيشنهاد كار در خارج را نپذيرفت و هميشه حتي تا آخرين روزهاي عمر در كنار دانشجويانش باقي ماند.
    استاد حسابي به امر واژه گزيني و اعتلاي زبان علمي فارسي شديدا عشق مي ورزيد. قريب شصت سال كار روي يك فرهنگ لغات علمي فارسي به انگليسي و انگليسي به فارسي، مبين علاقه استاد به اين امر است.مهندس ايرج حسابي فرزندش مي گويد:
    “پس از پيروزي انقلاب اسلامي، استاد با عشق به خودكفايي كشور و با گرو گذاشتن همين تنها ملك زندگي خود، نزد بانك ها و تهيه وسايل آزمايشگاهي و تجهيزات پژوهشي و صنعتي در همين خانه بيش از 120 نفر از شاگردان خود اعم از مهندسان، متخصصان، تكنسين هاي كارآزموده و استادان دانشگاه را به كار و تحقيق مشغول كرد.حدودا 48 نوآوري در صنايع مكانيك، هيدروديناميك، الكترونيك و اپتيك فيزيك، حاصل كار ايشان در 80 تا 90 سالگي است.
    مقام معظم رهبري در مورد اين استاد ارجمند مي فرمايند: “خدمتي كه استاد دكتر سيد محمود حسابي به فرهنگ ايران نمودند، كمتر از خدمتي نيست كه ايشان به علم فيزيك كردند.”
    سرانجام دكتر محمود حسابي، بزرگمردي كه مدت هفتاد سال براي شناساندن و اعتلاي فيزيك در ا يران تلاش كرد، در 12 شهريورماه 1371 روي در نقاب خاك كشيد و جامعه علمي ايران يكي از ستاره هاي درخشان خود در صد سال اخير را از دست داد.


تاريخ : | 9:52 | نویسنده : رضا کشتکار زیارانی

 

خاطره پروفسور حسابی از ملاقات با انیشتن

 

hessabi

پروفسور حسابی چند نظریه مهم در علم فیزیک داشتند که مهم ترین و آخرین آن ها نظریه بی نهایت بودن ذرات بود , در این ارتباط با چندین دانشمند اروپایی مکاتبه و ملاقات می کنند و همه آنها توصیه می کنند که بهتر است که بطور مستقیم با دفتر پروفسوراینشتن تماس بگیرد بنابراین ایشان نامه ای همراه با محاسبات مربوطه را برای دفتر ایشان در دانشگاه پرینستون می فرستند بعد از مدتی ایشان به این دانشگاه دعوت میشوند و وقت ملاقاتی با دستیار اینشتین برایشان مشخص میشود پس از ملاقات با پروفسور شتراووس به ایشان گفته می شود که برای شما وقت ملاقاتی با پروفسور اینشتین تعیین می شود که نظریه خود را بصورت حضوری با ایشان مطرح کنید. پروفسور حسابی این ملاقات را چنین توصیف می کنند:

وقتی برای اولین باربا بزرگترین دانشمند فیزیک جهان آلبرت اینشتین روبه رو شدم ایشان را بی اندازه ساده , آرام و متواضع یافتم و البته فوق العاده مودب و صمیمی! زودتر از من در اتاق انتظار دفتر خودش , به انتظار من نشسته بود و وقتی من وارد شدم با استقبالی گرم مرا به دفتر کارش برد و بدون اینکه پشت میزش بنشیند کنار من روی مبل نشست , نظریه خود را در ارتباط با بی نهایت بودن ذرات برای ایشان توضیح دادم ، بعد از اینکه نگاهی به برگه های محاسباتی من انداختند ، گفتند که ما یکماه دیگر با هم ملاقات خواهیم کرد

یکماه بعد وقتی دوباره به ملاقات اینشتین رفتم به من گفت : من به عنوان کسی که در فیزیک تجربه ای دارم می توانم به جرات بگویم نظریه شما در آینده ای نه چندان دور علم فیزیک را متحول خواهید کرد باورم نمی شد که چه شنیده ام , دیگر از خوشحالی نمی توانستم نفس بکشم , در ادامه اما توضیح دادند که البته نظریه شما هنوز متقارن نیست باید بیشتر روی آن کار کنید ...

 ادامه مطلب
تاريخ : | 18:23 | نویسنده : احسان محمدی
ممكن است اين دو موضوع بيش از آنچه به نظر مي رسد به هم مرتبط باشند. انيشتين در يكي از سخنراني هاي خود اظهار داشته بود : "درحاليكه خلاقيت بتهوون در موسيقي بر كسي پوشيده نيست، اصالت موسيقي موتزارت او را در جهان جاودان و در انتظار كشف، باقي نگه داشته است."

انيشتين معتقد بود در ماوراي مشاهدات و تئوري هاي فيزيك، موسيقي نهفته شده است و يك هارموني از پيش ساخته شده بين اين دو، تقارن و هماهنگي مي آفريند. قوانين موجود در طبيعت، از جمله قانون نسبيت نيز مانند توانايي هاي موسيقي موتزارت، در انتظار كشف شدن توسط افرادي با قوه شنوايي بخصوص بوده اند.
1

بنابراين ارائه تئوري هاي گوناگون تجلي يافته از "تفكر ناب" فردي همچون انيشتين، چندان دشوار و دور از ذهن نخواهد بود. گفته هاي وي حاكي از اين نكته است كه او مجذوب موتزارت بود و ارتباط عميقي بين خلاقيت هاي ذهني اش با اين آهنگساز بزرگ احساس مي نمود.


اما همانگونه كه مي دانيم انيشتين در زمان تحصيل شاگرد خوبي نبود ولي به موسيقي به عنوان روزنه اي براي بيان هيجانات و احساسات دروني علاقه داشت. زماني كه پنج سال بيشتر نداشت، به فراگيري ويولن پرداخت اما متاسفانه پس از گذشت زماني اندك تمرينهاي خشك و بيش از اندازه به نظرش سخت آمد و با پرتاب صندلي به طرف استادش او را از خانه بيرون راند.

او در سن سيزده سالگي براي اولين بار سونات هاي موتزارت را كشف كرد. پس از آن ارتباط شگفت انگيز انيشتين با آثار موتزارت آغاز شد، هنس بيلند (Hans Byland) از دوستان دبيرستان انيشتين، در ارتباط با تاثير موتزارت بر موسيقي او اظهار داشته:

"زماني كه انيشتين در مقابل من ويولنش را به دست گرفت و شروع به نواختن نمود، براي اولين بار اصالت موسيقي موتزارت با خلوص كامل در مقابلم پديدار گشت."

از سال 1902 تا 1909، زماني كه انيشتين 6 روز در هفته مشغول مطالعات و تحقيقات فيزيكي بود، موسيقي موتزارت به عنوان منبع تغذيه روح او به شمار مي رفت و اساس تفكر خلاقه اش را تشكيل مي داد.

موتزارت در نوجواني با آثارش حيرت همگان را بر مي انگيخت و در مقابل انيشتين جوان زندگي كولي واري را براي خود برگزيده بود، ظاهر نامتعارف او با موهاي بلند و عشق و علاقه اش به موسيقي و فلسفه، بيشتر او را شبيه به شعرا مي كرد تا دانشمندان! اشتياق او به ويولن و نوازندگي به اندازه اي بود كه همواره حضار را مفتون خود مي نمود.

انيشتين بارها و بارها از توانايي موتزارت در ساخت قطعاتي متمايز و برجسته تحت شرايط بسيار دشوار سخن رانده است. خود او نيز در سال 1905، زماني كه فرضيه نسبيت را مطرح كرد، درآپارتماني كوچك با مشكلات مالي و خانوادگي بسياري دست به گريبان بود.
ادامه مطلب
تاريخ : | 9:22 | نویسنده : احسان محمدی

سيد محمود حسابي در سال 1281 (ه.ش), از پدر و مادري تفرشي در تهران زاده شدند. پس از سپري نمودن چهار سال از دوران كودكي در تهران, به همراه خانواده (پدر, مادر, برادر) عازم شامات گرديدند. در هفت سالگي تحصيلات ابتدايي خود را در بيروت, با تنگدستي و مرارت هاي دور از وطن در مدرسه كشيش هاي فرانسوي آغاز كردند و همزمان, توسط مادر فداكار, متدين و فاضله خود (خانم گوهرشاد حسابي) , تحت آموزش تعليمات مذهبي و ادبيات فارسي قرار گرفتند.

دکتر حسابی

استاد, قرآن كريم را حفظ و به آن اعتقادي ژرف داشتند. ديوان حافظ را نيز از برداشته و به بوستان و گلستان سعدي, شاهنامه فردوسي, مثنوي مولوي, منشات قائم مقام اشراف كامل داشتند.

شروع تحصيلات متوسطه ايشان مصادف با آغاز جنگ جهاني اول, و تعطيلي مدارس فرانسوي زبان بيروت بود. از اين رو, پس از دو سال تحصيل در منزل براي ادامه به كالج آمريكايي بيروت رفتند و در سن هفده سالگي ليسانس ادبيات, در سن نوزده سالگي, ليسانس بيولوژي و پس از آن مدرك مهندسي راه و ساختمان را اخذ نمودند. در آن زمان با نقشه كشي و راهسازي, به امرار معاش خانواده كمك مي كردند. استاد همچنين در رشته هاي پزشكي, رياضيات و ستاره شناسي به تحصيلات آكادميك پرداختند. شركت راهسازي فرانسوي كه استاد در آن مشغول به كار بودند, به پاس قدرداني از زحماتشان, ايشان را براي ادامه تحصيل به كشور فرانسه اعزام كرد و بدين ترتيب در سال1924 (م) به مدرسه عالي برق پاريس وارد و در سال 1925 (م) فارغ التحصيل شدند.

همزمان با تحصيل در رشته معدن, در راه آهن برقي فرانسه مشغول به كار گرديدند و پس از پايان تحصيل در اين رشته كار خود را در معادن آهن شمال فرانسه و معادن زغال سنگ ايالت "سار" آغاز كردند. سپس به دليل وجود روحيه علمي, به تحصيل و تحقيق, در دانشگاه سوربن, در رشته فيزيك پرداختند و در سال 1927 (م) در سن بيست و پنج سالگي دانشنامه دكتراي فيزيك خود را , با ارائه رساله اي تحت عنوان "حساسيت سلول هاي فتوالكتريك", با درجه عالي دريافت كردند. استاد با شعر و موسيقي سنتي ايران و موسيقي كلاسيك غرب به خوبي آشنايي داشتند وايشان در چند رشته ورزشي موفقيت هايي كسب نمودند كه از آن ميان مي توان به ديپلم نجات غريق در رشته شنا اشاره نمود.

پروفسور حسابي به دليل عشق به ميهن و با وجود امكان ادامه تحقيقات در خارج از كشور به ايران بازگشت و با ايمان و تعهد, به خدمتي خستگي ناپذير پرداخت تا جوانان ايراني را با علوم نوين آشنا سازد.

پايه گذاري علوم نوين و تاسيس دارالمعلمين و دانشسراي عالي, دانشكده هاي فني و علوم دانشگاه تهران, نگارش ده ها كتاب و جزوه و راه اندازي و پايه گذاري فيزيك و مهندسي نوين, ايشان را به نام پدر علم فيزيك و مهندسي نوين ايران در كشور معروف كرد.

حدود هفتاد سال خدمت علمي ايشان در گسترش علوم روز و واژه گزيني علمي در برابر هجوم لغات خارجي و نيز پايه گذاري مراكز آموزشي, پژوهشي, تخصصي, علمي و ..., از جمله اقدامات ارزشمند استاد به شمار مي رود كه براي نمونه به مواردي اشاره مي كنيم:

_ اولين نقشه برداري فني و تخصصي كشور (راه بندرلنگه به بوشهر)

_ اولين راهسازي مدرن و علمي ايران (راه تهران به شمشك)

_ پايه گذاري اولين مدارس عشايري كشور

_ پايه گذاري دارالمعلمين عالي

_ پايه گذاري دانشسراي عالي

_ ساخت اولين راديو در كشور

_ راه اندازي اولين آنتن فرستنده در كشور

_ راه اندازي اولين مركز زلزله شناسي كشور

_ راه اندازي اولين رآكتور اتمي سازمان انرژي اتمي كشور

_ راه اندازي اولين دستگاه راديولوژي در ايران

_ تعيين ساعت ايران

_ پايه گذاري اولين بيمارستان خصوصي در ايران, به نام بيمارستان "گوهرشاد"

_ شركت در پايه گذاري فرهنگستان ايران و ايجاد انجمن زبان فارسي

_تدوين اساسنامه طرح تاسيس دانشگاه تهران

_ پايه گذاري دانشكده فني دانشگاه تهران

_ پايه گذاري دانشكده علوم دانشگاه تهران

_ پايه گذاري شوراي عالي معارف

_ پايه گذاري مركز عدسي سازي اپتيك كاربردي در دانشكده علوم دانشگاه تهران

_ پايه گذاري بخش آكوستيك در دانشگاه و اندازه گيري فواصل گام هاي موسيقي ايراني به روش علمي

_ پايه گذاري و برنامه ريزي آموزش نوين ابتدايي و دبيرستاني

_ پايه گذاري موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران

_ پايه گذاري مركز تحقيقات اتمي دانشگاه تهران

_ پايه گذاري اولين رصدخانه نوين در ايران

_ پايه گذاري مركز مدرن تعقيب ماهواره ها در شيراز

_ پايه گذاري مركز مخابرات اسدآباد همدان

_ پايه گذاري انجمن موسيقي ايران و مركز پژوهش هاي موسيقي

_ پايه گذاري كميته پژوهشي فضاي ايران

_ ايجاد اولين ايستگاه هواشناسي كشور (در ساختمان دانشسراي عالي در نگارستان دانشگاه تهران)

_ تدوين اساسنامه و تاسيس موسسه ملي ستاندارد

_ تدوين آيين نامه كارخانجات نساجي كشور و رساله چگونگي حمايت دولت در رشد اين صنعت

_ پايه گذاري واحد تحقيقاتي صنعتي سغدايي (پژوهش و صنعت در الكترونيك, فيزيك, فيزيك اپتيك, هوش مصنوعي)

_ راه اندازي اولين آسياب آبي توليد برق (ژنراتور) در كشور

_ ايجاد اولين كارگاه هاي تجربي در علوم كاربردي در ايران

_ ايجاد اولين آزمايشگاه علوم پايه در كشور

منبع:شبکه فیزیکی هوپا به نقل از پایگاه:www.hessabi.comتاريخ : | 13:52 | نویسنده : احسان محمدی
 

توماس يانگ

تولد :13 ژوئن 1773 سامرست انگليس

 

فوت : 10 مه 1829 لندن

زندگينامه

او به (( يانگ اعجوبه )) معروف شد. زيرا در 2 سالگي خواندن مي دانست و در هشت سالگي به تنهايي به آموختن رياضي پرداخت و در 9 سالگي شروع به يادگيري زبان هاي فرانسوي - ايتاليايي - عبري - عربي و فارسي كرد به طوري كه در 14 سالگي اين زبان ها را مي دانست.

يانگ تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته پزشكي گذرانيد و به سال 1799 دكتراي پزشكي خود را گرفت و در انستيتوي سلطنتي لندن مشغول به كار شد. او مطالعات خود را بر روي ساختمان چشم و ماهيت نور متمركز كرد و اولين تئوري خود را درباره تطابق در بينايي مطرح كرد. بر طبق اين تئوري براي آن كه تصوير اجسامي كه در فواصل متفاوت قرار دارند بر روي شبكيه تشكيل گردد شعاع انحناي عدسي چشم تغيير مي كند.

از آثار علمي او :

كار عمده يانگ آزمايش هايي است كه بر روي نور انجام داده است او در سال 1803 به آزمايشي دست زد كه نتيجه آن تاييد فرضيه موجي هويگنس درباره ماهيت نور بود. آزمايش يانگ مربوط به نوري است كه از دو شكاف باريك مي گذرد و نوارهاي تاريك و روشن را به وجود مي آورد. قبول اين مطلب كه چگونه جمع دو نور تاريكي را به وجود مي آورد به سادگي ممكن نبود وليكن نتيجه آزمايش يانگ صحت فرضيه موجي بودن نور و پديده تداخل امواج نور را تاييد كرد.

يانگ با اندازه گيري فاصله نوارهاي تاريك و روشن و نيز فاصله شكاف هايي كه نور از آن ها مي گذشت طول موج نورهاي مرئي را اندازه گرفت.

پديده انكسار مضاعف نيز مورد توجه يانگ قرار گرفت. در اين پديده هرگاه نور به بعضي از بلورها برخورد كند به دو پرتوي شكسته تجزيه مي شود. يانگ از روي اين پديده به عرضي بودن امواج نور پي برد.

از كارهاي ديگر يانگ مطالعه بر نيروي كشش سطحي مايعات و نيز نيروي كشش در جامدات است و به دليل كارهاي علمي او در اين مورد ضريب كشساني موسوم به ((مدول يانگ )) را به نام او انتخاب كرده اند.

يانگ در عمر پر بركت خود علاوه بر تحقيق در علوم تجربي در خط هيروگليف هم صاحبنظر شد و از اين رو مورد توجه پژوهشگران تاريخ و تمدن نيز قرار گرفت.

منبع:www.physicsir.com  • استخدام كارشناس فيزيك
  • نمونه كارنامه ارشد فيزيك
  • آخرين رتبه قبولي در كنكور ارشد فيزيك. درصد رتبه برتر ارشد استخدام كارشناس فيزيك نمونه كارنامه ارشد فيزيك سال 91. ظرفيت پذيرش ارشد فيزيك